Leden, měsíc, který již svým názvem evokuje chlad a mráz. Jaký skutečně bude? Typický ladovský, kdy příroda pod sněhovou peřinou odpočívá, sbírá síly na další rok a včely jsou shluklé v chomáči, nebo naopak velmi rozmarný, se dny, které lákají včely k proletům? Ať tak nebo tak, včelaři jsou určitě netrpěliví. Ale než včely opravdu vyletí ven z úlů a začnou shánět potravu, uplyne ještě dlouhá doba. Jak ji využít? Třeba pohledem do tohoto kalendáře. Najdete v něm mimo jiné i „pylového“ průvodce jednotlivými měsíci.
Proč právě pyl? Všichni určitě víte, že pyl je pro včelu existenčně důležitý – pouze v pylu nachází zdroje bílkovin, tuků, minerálních látek, vitamínů atd. Dostatek kvalitního pylu zajistí mimo jiné rozvinutí žláz produkujících krmnou kašičku a další generace včel tak budou mít v prvních dnech svého vývoje dostatek potravy. Bez pylu nefungují ani voskotvorné žlázy zajišťující materiál na stavbu včelích buněk. Včely potřebují plynulou zásobu pylu a zvýšené nároky má včelstvo v předjaří, kdy jde do rozvoje, a v podletí, kdy se líhne generace zimujících včel. A tady nastává někdy problém. Česká krajina ztrácí svoji pestrost a včely začínají trpět právě nedostatkem různorodosti pylu. Začněte se tedy dívat kolem sebe, jestli právě ty vaše včely mají dostatek pylu, a příjměte pro inspiraci několik obrázků.
Včelstvo:
Je v závislosti na venkovní teplotě pevně semknuté zimním chomáči, kde při dostatku medných zásob přečká i silné mrazy.
Včelař:
Zajistí svým včelstvům klidné zimování a stálý příliv čerstvého vzduchu. Pravidelně kontroluje hlavně zabezpečení česna proti vniknutí škůdců.
Měsíc od očištění podložek z nich omete všechnu měl, proseje sítem s oky 3 x 3 mm, prosuší, dá do prodyšného obalu a opatří těmito údaji: jméno, příjmení a registrační číslo chovatele, počet včelstev, název a registrační číslo stanoviště. Dle pokynů své základní organizace odevzdá směsný vzorek k diagnostice na množství roztočů. U nás první středu v lednu.