Září

Včelí pastva

Září, měsíc, kdy příroda začíná ukazovat výsledky práce včel. I když původ názvu měsíce je jiný, může souviset i s zářivými barvami plodů jeřabin, skalníků, růží, kalin a dalších plodů, které teď poslouží jako potrava stovkám živočichů. V zahradách modře září ořechokřídlec klandonenský a včelám bude poskytovat modravý pyl až do října, stejně jako stálezelený břečťan plazivý se svou nabídkou pylu žluté barvy, včely lákají pestré květy jiřinek, zářivě růžové úbory léčivé třapatkovky nachové, již od srpna neúnavně kvetoucí rozchodníkovce a mnoho dalších.

I ve volné krajině je stále ještě co sbírat. Na příkopech a rumištích oranžový pyl máchelek, na pasekách a křovinách dokvétají se svým šedavým pylem lopuchy a ve vlhkých půdách podél potoků roste sadec konopáč s bělavě šedým pylem nebo od července neúnavně kvetoucí kyprej vrbice s pylem hnědavým. Dokvétají i celíky zlatobýly. Na polích lze někde nalézt žlutooranžové střapaté hlavičky světlice barvířské, pěstované pro olejnatá semena i jako energetická rostlina, a v zahradách pro jedlé hlíza je často pěstována slunečnice topinambur s četnými žlutými úbory a bohatou nabídkou oranžově žlutého pylu. Sluneční paprsky již ztrácejí svoji letní palčivost a příroda se pomau chystá k odpočinku, stejně jako zimní generace včel v úlech.

Včelstvo:

Využívá teplého období „babího léta“ k doplnění pylových a nektarových zásob. S postupným úbytkem zdrojů potravy a v souvislosti s nižšími denními i nočními teplotami dochází v průběhu měsíce na česnech i v úlech samotných k celkovému zklidnění. Matky kladou stále menší plochy plodu a mnohé plodování zcela ukončí. Včely si upravily zimní sedisko a dlouhověká generace včel nastoluje úsporný režim.

Včelař:

Může počátkem měsíce dokrmit včelstva a ukončí podletní ošetření proti varroáze. Nezapomeneme na nutnost odstranění gabonových pásků po 30 dnech působení. S nastupujícím podzimem lze úspěšně měnit matky a oddělkem napravovat slabá a nevýkonná včelstva.

Free Joomla templates by Ltheme