Únor

Únor bílý, pole sílí, ale bílý únor může být v některých letech nahrazen únorem zeleným. I když některé předčasně rašící dřeviny nebo byliny mohou ukazovat svoje květy, včely je většinou nedokážou plně využít. A tak se tyto rostliny stávají spíše milou připomínkou, že jaro se pomalu blíží. Koncem tohoto nejkratšího měsíce v roce vykvétají velmi atraktivní vilíny, jejichž květům nevadí mráz ani sníh. V polostínu překvapí nádherně květy čemeřic, na kterých lze v teplých únorových dnech vidět i včely, a které pokračují v květu a v dalším měsíci.

Vše záleží samozřejmě na počasí, a i když již někdy vystrkují hlavičky sněženky, bledule nebo talovíny, kvetoucí rostliny jsou spíše výjímkou, a tak na této stránce února ještě obrázky květů s včelami obtěžkanými rousky nenajdete. Věnujte tedy čas studiu, a pokud chcete načerpat inspiraci, najděte si např. webové stránky Včelařského arboreta. Kalendář Vám může v každém měsíci nabídnout pouze několik rostlin, a tak můžete únorové dny věnovat sbírání informací.

Víte například že: do 1 buňky včely uloží 25 rousků (odchování 3 budoucích včel); na tvorbu 1 rousku včela navštíví 80 květů; váha obou rousků = 35% váhy těla včely; včelstvo za rok spotřebuje 30kg pylu? I když tyto informace nejsou pro včelaření nezbytně nutné, svědčí o úžasném světě včel.

Včelstvo:

Přečkává chladné a mrazivé dny v chomáči. Při oblevách a oteplení nad 10°C se v úle rozvolní a včely vyletují k očistným proletům, v teplejších dnech vyhledávají vodu a první pyl. Postupně dochází k zakládání nové generace včel.

Včelař:

Zjišťuje při proletech aktivitu na česnech a jsou-li k tomu podmínky a oteplení je větší a trvalé, může rychlou prohlídkou včelstva zjistit stav zásob a plodových ploch.

Po informaci a nadlimitním stavu roztočů Varroa destructor provede při nejbližším oteplení nátěr plodu a fumigaci

Free Joomla templates by Ltheme