Říjen, měsíc, kdy příroda začíná marnotratně rozhazovat pestře zbarvené listy po okolí a první mrazíky postupně ukončují vegetaci. Na keřích září barevné plody a ptáci pomáhají šířit semena po okolí. Přesto ještě i nyní lze nalézt řadu kvetoucích rostlin. Mezi typické ozdoby zahrad a parků tohoto období patří hvězdnice, které neúnavně kvetou již od konce srpna a svými pestrými hlavičkami prozařují mlhavé podzimní dny. Po celou dobu kvetení nabízely velmi kvalitní, výrazně žlutý pyl.
Stejně neúnavně, a to již více než 2 měsíce, kvetou i pámelníky. I když jsou pokryty bílými nebo červenými plody, stále vytvářejí drobné růžovobílé kvítky. V kvetení pokračuje i ořechokřídlec nebo plazivý, stín snášející břečťan. Určitě upoutají atraktivní bílé hrozny ploštičníků nebo jedovatá fialová krása omějů. Až do prvních mrazů stále pokvetou výrazné, nejčastěji růžově červené rozchodníkovce. Na mezích a podél silnic dokvétají zlatobýly.
Náš kalendář se stejně jako tento rok začíná chýlit ke konci. Snažili jsme Vám nabídnout ukázku zajímavých druhů, které mohou být pro Vaše včely nabídkou pylu. U většiny rostlin nelze přesně vymezit měsíc kvetení. Velmi často kvetou delší dobu (i více měsíců), i když samozřejmě záleží na stanovišti výskytu a v neposlední řadě i na počasí daného roku.
Včelstvo:
Si vytvořilo zimní sedisko, v chladných dnech a nocích se semkne do chomáče, ale při oteplení vyletují včely za nyní již omezenými zdroji pylu a nektaru. Z plodových plástů se líhnout poslední včely a v nastávajícím bezplodovém období bude včelstvo spotřebovávat mednou zásobu velmi úsporně.
Včelař:
Zabezpečí úly proti vniknutí škůdců a na dna úlů vloží nejpozději do první fumigace čisté podložky na sledování spadu po provedených fumigacích a aerosolové aplikaci léčiva. Podmínkou jejich úspěšnosti je včelstvo bez plodu, správné dávkování a dodržení předepsaných teplot. Po první fumigaci kontroluje podložky, aby zjistil spad roztočů.