Květen

Včelí pastva

Květen, dlouho očekávaný měsíc všech milovníků opravdového jara. I když mohou zazlobit „ledoví muži“, jaro už se nedá zadržet a květen nezůstává svému názvu nic dlužen. Mezi dřeviny, které nabízejí kvalitní pyl, patří jabloně. Ať pěstované jako ovocné druhy, tak i početná skupina tzv. okrasných jabloní. Vynikající kvalita je i u pylu javoru klenu a zahanbit se nedají ani jírovce nebo keře hlohů. Na suchých stráních září žlutě kvetoucí janovce a včely „nevědí, kam dřív skočit“.

Talíře plné pylu jsou prostřené jak v přírodě, tak i v parcích a zahradách. Naše domácí druhy jako kalinu obecnou, zimolez pýřitý, svídu krvavou nebo růži šípkovou doplňující další druhy cizího původu. Bohatstvím a krásou květů se pyšní všestranně využitelné skalníky, něžné trojpuky, trnité dřišťály, nádherné vejglie atd.

Z bylin vede svou rozlohu řepka olejka. I když v pěstovaných plochách a tím i nabídce množství pylu nemá konkurenci, včely začínají postrádat pestrost, na kterou byly za miliony let svojí existence zvyklé. Zkuste tedy včelám alespoň troškupomoci a nabídnout jim např. záhony voňavých mateřídoušek a tymiánů, nenáročné jirnice nebo kakosty a řadu dalších.

Včelstvo

Pokud je zdravé, velmi strmě stoupá ke svému početnímu vrcholu. Příroda bohatě rozkvétá a v teplých dnech poskytuje hojnost pylu a hlavně nektaru. Vedle schopnosti rychle stavět voskové plásty a shromažďovat medné zásoby se projevuje i touha po rozmnožování a vyletují první roje.

Včelař

Musí poskytnout rostoucímu včelstvu dostatečně prostorný dobře větraný úl a omezovat rojivost umožněním intenzivně stavět a zakládat dělničí i trubčí dílo. V květnu je vhodné začít s chovem matek a pomocí oddělků založit nová včelstva. V závěru měsíce bývá již zralý květový med a nastává čas prvního medobraní.

Free Joomla templates by Ltheme