Včelí pastva
Červen, krásný měsíc, kdy příroda včelám opět prostírá svůj štědrý stůl. V nabídce pylu pokračují parkové a botanické růže, skalníky nebo trojpuky. Bílými latami bohatě rozkvétá ptačí zob obecný. Výrazně oranžově zbarvené rousky pocházejí z netvařců křovitých. Hlošina úzkolistá ve výrazně vonících květech poskytuje citronově žlutý pyl. Bohatá nabídka výživného šedobílého pylu čeká na včely v porostech maliníků ať na lesních pasekách, nebo pěstovaných v zahradách. Podobně štědré jsou i keře ostružiníků s hnědožlutým pylem. Červen je také prosycen vůní kvetoucích lip. Lípu velkolistou se světle žlutým pylem následuje zhruba za 14 dní lípa malolistá, z její návštěvy včely přinášejí rousky zelenavě žluté.
Podle doby výsevu se postupně v krajině objevují výrazně modrofialové plochy svaženky vratičolisté, kterou včely navštěvují i pro typicky tmavě modrý pyl. Pokud je svaženka vysévaná postupně, zásobuje včely kvalitním pylem až do podzimu. Podobně je možno sledovat výskyt žlutých ploch hořčice bílé, která je bohatým zdrojem žlutého pylu. A jestliže poblíž vašeho stanoviště pěstují zemědělci léčivý brutnák lékařský nebo ostropestřec mariánský, můžete očekávat i bohatý přínos bílých rousků.
Včelstvo
Je na svém vrcholu a v příznivých snůškových podmínkách dokáže rychle zaplňovat medníkovou část úlu jak nektarem z kvetoucích porostů, tak také medovicí z listnatých a jehličnatých stromů. S dobrými snůškovými podmínkami je spojena i schopnost nadále budovat voskové dílo a trvá i touha včelstva po vyrojení. Je dostatek říjných trubců a mladé matky vyletují ke snubním proletům.
Včelař
Sleduje přínos do medníku a při jeho zaplnění může odebrat a vytočit zralý med, anebo rozšíří medníkový prostor dalšími nástavky. Využívá se všech schopností včelstva k chovu matek i tvorbě oddělků nebo smetenců.
Stavebního pudu včelstva využívá k obnově a ozdravení díla a do ůlu vkládá k výstavbě dostatek mezistěn.